ערן אורגני | הקיץ הגיע, מה זה אומר ואיך חיים עם זה?
menumenu
BasketBasket
לא נבחרו מוצרים להזמנה.

הקיץ הגיע, מה זה אומר ואיך חיים עם זה?

הקיץ הגיע, מה זה אומר ואיך חיים עם זה?

כיוון שהקיץ הגיע חשבנו לנצל את ההזדמנות ולתת לכם קצת רקע על חקלאות אורגנית וההתמודדות עם מזג האויר.

בשנים האחרונות מזג האוויר באזורינו משתנה. מצד אחד ממשיכים לתקוף את מדינת ישראל שרבים והם אפילו מתרבים ונהיים קיצוניים יותר, מצד שני בחורף אנחנו מקבלים סופות שמגיעות מסיביר.

אז מה קורה בחום? נתחיל בפירות וירקות:

כאשר הטמפרטורה עולה מעל 37 מעלות, בכל הירקות והפירות האורגניים,  החנטה נושרת מהצמח מבלי להתפתח (חנטה - ראשית התהוות הפרי, אחרי שעלי הפרח נשרו והפרי רק מתחיל להתפתח) ואז לא מקבלים יבול. התופעה גורמת כמובן למחסור בתוצרת וזאת הסיבה שאז אנחנו עדים לעליה חדה במחירי העגבניות, המלפפון, הפלפל וכדומה במשך שבוע שבועיים ורק אז חוזרים למחיר רגיל כיוון שאז כבר מתחילים להבשיל הפירות שחנטו במזג האוויר הנורמלי.

ומה עם עלים ירוקים? בכל הקשור לחסות ועלים ירוקים כבר אנחנו שמים לב שמבחר הירוקים קטן כמעט בחצי ממה שיש בדרך כלל והקיץ עוד בקושי התחיל. בטח ראיתם שכבר קשה למצוא תרד תורכי, שמיר, כוסברה, חסה עגולה, בק צ'וי, טאטסוי, כרוב סיני, מיזונה ויש פחות סוגים של קייל.

 

מלבד התמעטות המבחר, גם מה שכן מצליחים לגדל בקיץ המזרח תיכוני מושפע גם הוא ממזג האויר. העלים הירוקים שאנחנו מקבלים הם גם קטנים יותר ובד"כ לא פריכים כמו בחורף. למה זה ככה? ננסה להסביר בקצרה איך זה עובד:

אורך גידול של עלים ירוקים בקיץ הוא בסביבות 45-50 יום. תנסו לשער בדמיונכם איך יהיה לבלות 45 יום בשמש הקופחת ואיך תשרדו. כדי לעזור לירוקים נפרשות רשתות צל כדי שמקלות מעט על העומס. זאת הסיבה שהחסות למשל קטנות יותר, ושירוקים שנקטפו לפני שעה נראים כאילו נקטפו לפני שלושה ימים.

ומה עם פריכות העלים? אולי אתם זוכרים שבשיעורי טבע בביה"ס היסודי לימדו אותנו על "לחץ טורגור". רכות העלים נגרמת מירידה בלחץ הטורגור של המים בעורקי הצמח, בגלל החום הצמח מאבד מים ביתר קלות ולכן לא שומר על אותה הקשיחות כמו במזג אויר קריר. זה קצת דומה ללחץ הדם שלנו.

 

באופן ספציפי לגבי הקייל , מדובר בצמח שמקורו מצפון מזרח אירופה (קייל סיבירי ורוסי, זוכרים?) והוא אוהב קור. להתעקש לגדל אותו בארצנו החמימה בחודשי הקיץ זה קצת כמו לגדל דוב קוטב בסהרה. זה אפשרי אך קשה וכל הצדדים סובלים קצת Smile

כל הזכויות שמורות © - ערן אורגני
back_to_top
התחברלקוח חדש
שכחתי סיסמאהכנס את כתובת האימייל שלךשלח